bankacılık ve finans hukuku

Bankacılık ve Finans Hukuku, herhangi bir işlevsel ekonominin kritik bir bileşeni olan finans sektörünü ve ayrıca sektörün sinir merkezi olarak hizmet veren bankacılık sektörünü yöneten yasadır. Ekonomik yaptırımlar, tazminat yükümlülüğü ve işlem geçersizliği gibi konuları ele almak için sıklıkla kullanılır. Bankaların ticari faaliyetlerine ilişkin sorunların yönetilmesinde Türk Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu kullanılmaktadır.

Bankacılık ve Finans Hukuku, bankalar, yöneticileri ve çalışanları hakkında kimin hangi yetki ve yükümlülüklere sahip olduğunu ve faaliyetlerini düzenleyen kuralları belirleyerek bankaların ekonomik hayattaki kamu işlevini düzenler.

Bankacılık ve Finans Hukuku, bankalarla ilgili olarak kimin hangi sorumluluk ve görevlere sahip olduğunu ve kimlerin hangi yetki ve yükümlülüklere sahip olduğunu belirtir. Bu kanun kapsamında banka görevlilerine verilen para cezaları maddi ve cezai yaptırımları içermektedir. Bu yaptırımlar, sıradan ticari işletmelere uygulananlardan daha ağırdır.

Bankacılık ve Finans Hukukuna İlişkin Başlıca Faaliyet ve Uyuşmazlık Konuları

 1. Yabancı bir bankanın Türkiye'de ilk şubesinin açılması veya bir bütün olarak Türkiye'de bir bankanın kurulması.
 2. Örneğin, yabancı bir bankanın Türk şubesinin kurulması veya sadece deniz bankacılığı yapmak üzere faaliyet gösteren bir Türk bankasının kurulması örnek olarak verilebilir.
 3. Türkiye'de bankacılık faaliyetlerini yürütme yetkisi, Bankacılık Kanunu'nda belirtilen tüm şartların yerine getirilmesi kaydıyla Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan alınır.
 4. Yatırım ve kalkınma bankalarının oluşumu etkin bir şekilde tamamlanmıştır.
 5. Türkiye'de banka konsolidasyonları, bölümleri ve borsa işlemleri yönetimi.
 6. Durdurulan faaliyet, finansal raporlama ve denetim prosedürleri gibi tüm itirazlar ve yasal uygulamalar araştırılacaktır.
 7. İpotek ve iş sözleşmeleri ile başlayan konulardaki soruşturmaların devamı.
 8. Kredi anlaşmaları hazırlanmalı ve sözleşme hüküm ve koşulları müzakere edilmelidir.
 9. Finansal kiralama, faktoring ve diğer ticari faaliyetleri kendi adlarına kolaylaştırmak için bankacılık ve finans şirketlerine yasal konularda danışmanlık yapmak ve onları temsil etmek.
 10. Bankalar Birliği, BDDK ve TMSF'nin dahil olduğu ticari işlemlerin tamamlanması için yasal yetki kullanılmaktadır.
 11. Sermaye Piyasası Kurulu'nun görev ve yetkisine ilişkin işlem ve kanuni işler.

Küçükaydın Hukuk Merak Ettiğiniz tüm konularla ilgili sorununuzla birlikte bize mesaj gönderebilirsiniz.

Uzman Avukat Desteği Alın!

Bize Ulaşın

DANIŞMA TALEBİ  

DANIŞMA TALEBİ FORMU

Küçükaydın Hukuk | Ceza Hukuku | Gayrimenkul Hukuku | Aile Hukuku | İş Davaları | Boşanma Davaları | Danışmak istediğiniz tüm konularla ilgili whatsapp hattımıza mesaj bırakabilir ya da iletişim formundan bize irtibat numaranızı gönderebilirsiniz.


Şimdi Ara! Whatsapp'tan Ulaş!